Sponsor publikacji

Bez swędzenia, bez drapania. Pięć zasad pielęgnacji skóry z AZS

Skóra osoby z AZS wymaga szczególnej troski. Gdy zaczyna się atopia, wraz z nią przychodzi przesuszenie i uporczywy świąd. Skóra cały czas swędzi, wywołując silny dyskomfort. Jak ulżyć dziecku lub dorosłemu z AZS? Poznaj najważniejsze zasady, którymi trzeba się kierować.

Czym jest AZS?

Atopowe zapalenie skóry jest przewlekłą chorobą zapalną, charakteryzującą się egzemą oraz silnym świądem. AZS nie zawsze przybiera taką samą postać. Okresy łagodniejszych objawów przeplatają się z ich intensyfikacją. Wtedy atopik mierzyć się musi z wysypką oraz silnym swędzeniem, które znacząco obniża komfort życia.

AZS nie da się wyleczyć, można jedynie łagodzić objawy choroby. Choć zdarza się, że okres remisji może trwać stosunkowo długo, w końcu świąd znów się pojawi (chyba że ustąpi ona samoistnie). Dlatego kluczowe jest, aby atopik po pierwsze pozostawał pod opieką specjalisty, a po drugie umiał prawidłowo dbać o swoją wymagającą delikatną skórę.

Skąd bierze się AZS?

Żeby doszło do atopii skóry, potrzebny jest czynnik drażniący – może to być alergizujący składnik w diecie, podłożem może być również stres. Jednocześnie uznaje się, że atopowe zapalenie skóry jest chorobą genetyczną. Znacznie częściej diagnozuje się ją u osób, u których inni członkowie rodziny również borykali się z tym problemem.

 

Przyczyny atopowego zapalenia skóry:

  • podłoże genetyczne
  • alergia pokarmowa
  • środki myjące lub piorące, które nadmiernie odtłuszczają naskórek, pozbawiając go bariery lipidowej
  • zbyt długie lub zbyt częste kąpiele
  • zaburzenia w budowie lub w funkcjonowaniu skóry
  • życie w zanieczyszczonym środowisku
  • spożywanie wysokoprzetworzonej żywności
  • przewlekły stres

Po czym poznać AZS? Objawy choroby

Atopia, jako choroba skórna, objawia się zmianami w obrębie właśnie tego największego narządu ludzkiego organizmu. W zależności od wieku chorego, symptomy mogą dotyczyć innych obszarów, jednak nadal dotyczą one właśnie skóry.

Diagnozę atopowego zapalenia skóry przeprowadzić powinien alergolog lub dermatolog.

O AZS świadczyć mogą takie objawy jak:

  • świąd i suchość skóry
  • podrażnienia skóry
  • swędzące wykwity, grudki i czerwone plamki na skórze

Kto choruje na AZS?

Najczęściej atopowe zapalenie skóry pojawia się już w okresie niemowlęcym, jednak zdarza się, że dotyka również starszych dzieci oraz dorosłych. W ostatnich latach obserwuje się wzrost liczby osób borykających się z atopią.

AZS u niemowląt:AZS u niemowląt

AZS u dzieci:

AZS u dorosłych:

Niezależnie od wieku chorego, AZS wiąże się z ogromnym dyskomfortem. Przesuszona swędząca skóra obniża jakość życia, utrudnia spokojny sen i codzienne funkcjonowanie.
U dorosłych może nawet prowadzić do stanów depresyjnych.

5 kluczowych zasad pielęgnacji skóry z AZS.
Tego nigdy nie zaniedbuj!

AZS wymaga przede wszystkim specjalistycznej pomocy lekarskiej. Leczenie obejmuje np. kuracje lekami sterydowymi, ale również eliminację alergenów. Odrębną, ale bardzo istotną kwestią jest jednak troskliwa opieka nad delikatną i podrażnioną skórą atopika – niezależnie od wieku. Kluczowe jest tu natłuszczenie, łagodna pielęgnacja, ochrona przed wysuszeniem, redukcja szorstkości i łuszczenia, a także zapobieganie swędzeniu skóry i powstawaniu podrażnień.

1. Myj, ale delikatnieNiemowlę w kąpieli

Skóra z AZS potrzebuje maksymalnego nawilżenia. A to tracimy w czasie mycia – zmywamy wtedy płaszcz lipidowy, stanowiący naturalną barierę ochronną. Dlatego też mycie skóry z AZS powinno być bardzo delikatne. Wodę najlepiej jest wzbogacić dobrym emolientem, zapobiegającym jej przesuszaniu (takimi produktami są np. natłuszczająca baza emoliencyjna do kąpieli lub natłuszczający olejek do kąpieli i pod prysznic z kuracji AZS firmy Ziaja).

2. Nie zapominaj o skórze głowy

Atopia dotykać może nie tylko twarzy czy rąk, ale również skóry głowy. Dlatego ona także wymaga specjalnego, łagodnego traktowania. Zamiast zwykłych szamponów, lepiej jest więc postawić na preparat, który nie tylko pielęgnuje włosy, ale również dba o odpowiednie nawilżenie skóry głowy. Oczyszczający szampon do wrażliwej skóry głowy i karku znajdziesz w ofercie Ziaja (kuracja AZS).

3. Obowiązkowe natłuszczanie

Skóra atopika swędzi, bo jest przesuszona i podrażniona. Te nieprzyjemne doznania można jednak zniwelować, intensywnie natłuszczając naskórek. Obowiązkowo powinno się to robić po każdej kąpieli, ale dobrze jest stosować preparat dedykowany skórze z AZS nawet kilka razy dziennie, by uniknąć nadmiernego przesuszania (możesz wypróbować natłuszczającą emulsję do ciała dla niemowląt, dzieci i dorosłych – taką ma w swojej ofercie marka Ziaja).

4. Regeneracja i nawilżenie –
tego potrzebuje skóra z AZS

Natłuszczanie, nawilżanie i regeneracja – właśnie to są najistotniejsze potrzeby skóry atopika. Przy stosowaniu się do tych najważniejszych zasad nieprzyjemne objawy można w znaczący sposób złagodzić. W codziennej pielęgnacji warto więc uwzględnić nie tylko emolienty, ale też kremy o działaniu nawilżającym i regenerującym. Nie należy też zapominać o skórze dłoni, która jest szczególnie narażona na działanie detergentów, niskiej temperatury czy promieni słonecznych. Dla dłoni zbawienny będzie krem do rąk dla osób z AZS.

5. Regularność i dokładność – o tym nie można zapominać

Aby wszystkie skuteczne kosmetyki miały szansę wspomóc delikatną skórę z AZS, konieczna jest systematyczność w ich stosowaniu. Należy o tym pamiętać nawet w okresach remisji. Stale nawilżana i natłuszczana skóra będzie mniej skłonna do przesuszania i świądu.

Atopowe zapalenie skóry może dotyczyć nie tylko małych dzieci, ale również dorosłych. To przewlekła choroba, która skutecznie obniża jakość życia. Oprócz specjalistycznej pomocy lekarskiej, kluczowe jest tu prawidłowe dbanie o skórę, która potrzebuje troski każdego dnia. Jeśli więc ty lub twój bliski borykacie się z AZS, nie bagatelizujcie znaczenia codziennej pielęgnacji skóry atopowej. To bardzo ważny element terapii.

Ankieta

Kto w twojej rodzinie cierpi na AZS?

  • ja
  • moje dziecko (niemowlę)
  • moje dziecko (starsze)
  • mój partner
  • więcej niż jedna osoba