Partner publikacji:

Ekstremalnie sucha i podrażniona.
Jak zabezpieczyć swoją skórę jesienią
i zimą?

Jesienią i zimą tak naprawdę wszystko sprzysięga się przeciwko skórze – chłodny wiatr, mróz, deszcz, śnieg, ale też różnice temperatur, kiedy z zewnątrz wchodzimy do domu. A tam z kolei czyha na nią suche powietrze. W takich warunkach ciężko jest zachować odpowiednie nawilżenie i uniknąć podrażnień. Ciężko, ale nie jest to niemożliwe. Wymaga jednak od ciebie podjęcia konkretnych działań.

Dlaczego skóra nie lubi chłodów?

Skóra, niezależnie od tego, czy jest ona tłusta, mieszana, sucha czy wrażliwa, nie lubi radykalnych zmian i trudnych warunków atmosferycznych. Tymczasem jesienno-zimowa aura charakteryzuje się dużymi wahaniami temperatur i innymi nieprzyjemnymi dla cery zjawiskami. Na stan skóry negatywnie wpływa więc wiatr, wilgoć, mróz, różnice temperatur, a także suche powietrze, będące efektem ogrzewania pomieszczeń.

W sezonie jesienno-zimowym ekstremalne przesuszenie i podrażnienia mogą więc przydarzyć się każdemu. A jest to problem nie tylko estetyczny. Przede wszystkim odczuwamy go w postaci silnego dyskomfortu – skóra robi się nadmiernie napięta, może swędzieć lub piec, a także się łuszczyć. Na szczęście wcale nie musi tak być.

 

Czego nie lubi twoja skóra?

 

  • Niskiej temperatury
  • Deszczu i śniegu
  • Skoków temperatur
  • Ogrzewania

 

 

 

Odwodnienie skóry – dlaczego do niego dochodzi?

Warunki atmosferyczne w sezonie jesienno-zimowym nie tylko przesuszają skórę, ale również prowadzą do jej odwodnienia. Zwłaszcza gdy cera musi nie tylko mierzyć się z wiatrem i mrozem, ale także z kosmetykami naruszającymi barierę lipidową – np. silnie myjącymi żelami do twarzy czy tonikami na bazie alkoholu.

Odwodnieniu skóry sprzyja też oczywiście niewystarczająca ilość przyjmowanych płynów. A nie jest tajemnicą, że jesienią i zimą wcale nie sięgamy po wodę tak chętnie, jak podczas cieplejszych miesięcy.

Jak zabezpieczyć skórę jesienią i zimą? Najważniejsze zasady

Najważniejsza zasada, która powinna przyświecać ci niezależnie od pory roku to oczyszczanie skóry. Nigdy nie kładź się spać bez uprzedniego zmycia makijażu. Delikatne, ale dokładne oczyszczenie twarzy ma bardzo istotny wpływ na jej stan – w nocy skóra się regeneruje. Jest to w znaczący sposób utrudnione, gdy na twarzy pozostają resztki kosmetyków kolorowych.

Po dokładnym oczyszczeniu twarzy zastosuj intensywnie nawilżający krem – np. ultranawilżający lano-krem na dzień i na noc firmy Ziaja. Dzięki zawartości lanoliny, oleju bawełnianego i makadamia czy kwasu hialuronowego, wykazuje on silne działanie regenerujące i nawilżające i doskonale nadaje się dla skóry odwodnionej i przesuszonej. Rano również nie zapomnij o zaaplikowaniu kremu – w ten sposób skóra będzie chroniona przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi przez całą dobę. A to z kolei zniweluje ryzyko, że dojdzie do podrażnień i nadmiernego przesuszenia.

Dłonie, stopy i ciało – o nich nie możesz zapomnieć

Kiedy myślimy o suchej skórze, w pierwszej kolejności przychodzi nam do głowy twarz.
I zwykle to właśnie o jej nawilżenie dbamy na początku. Ale szczególnej troski w sezonie jesienno-zimowym wymagają także dłonie, stopy i całe ciało. W związku z tym w swojej codziennej pielęgnacji nie powinno się zapominać też o nich.

Krem do rąk dobrze jest stosować przez cały rok, jeśli jednak nie wyrobiłeś w sobie takiego nawyku, to zdecydowanie powinieneś to zrobić właśnie w sezonie jesienno-zimowym.

Kosmetyk najlepiej jest aplikować przynajmniej kilka razy dziennie – przed każdym wyjściem na zewnątrz, a także po umyciu rąk. Jaki kosmetyk wybrać? Najlepiej silnie nawilżający, z zawartością mocznika i innych intensywnie regenerujących składników. Dobrym wyborem będzie np. krem do rąk z kuracji ultranawilżającej Ziaja z 10 proc. mocznikiem, olejem bawełnianym i olejem makadamia.

Dla stóp w okresie jesienno-zimowym najgorsze jest ocieplane obuwie, w którym zdarza nam się niekiedy chodzić nawet przez kilka godzin (choćby w pracy). Przesuszaniu się skóry na piętach zapobiec możesz stosując krem z wysoką zawartością mocznika (najlepiej, gdy będzie to 15 proc.).

W sezonie jesienno-zimowym pamiętaj też o skórze całego ciała, łokciach czy kolanach. By uniknąć jej przesuszenia, regularnie stosuj balsam o właściwościach silnie nawilżających. W tej kategorii na szczególną uwagę zasługuje emulsja do ciała Ziaja z 5 proc. mocznikiem, masłem shea i dobroczynnymi olejami.

Twoja skóra nie lubi jesieni i zimy. Jest wtedy osłabiona i podatna na negatywne działanie z zewnątrz. Dlatego właśnie teraz powinno się ją otoczyć troską i nie dopuścić do odwodnienia oraz przesuszenia. Uda ci się to osiągnąć, jeśli postawisz na dobre kosmetyki i będziesz je regularnie stosować.

ankieta

Jakie problemy ma twoja skóra jesienią i zimą?