Sponsor publikacji

Cera naczynkowa i jej pielęgnacja w czterech prostych krokach

Rodzaj cery to coś, na co nie mamy żadnego wpływu. Nasze działania ograniczają się jedynie do odpowiedniej pielęgnacji, w zgodzie z potrzebami twojej skóry. Cera naczynkowa nie jest łatwa w obsłudze, co nie znaczy, że nie ma na nią sposobów. Kluczowe jest tu unikanie błędów oraz stosowanie się do ważnych zasad. Jak więc dbać o taką skórę? I czy twoja cera na pewno jest właśnie naczynkowa?

Cera naczynkowa – czyli jaka?

Wyróżniamy kilka różnych typów cery, spośród których niemal każda wiąże się z pewnymi trudnościami. Mamy więc cerę tłustą, mieszaną, suchą, normalną oraz właśnie naczynkową. W przypadku tej ostatniej naczynia krwionośne zlokalizowane są płytko pod skórą, są też rozszerzone i kruche. W związku z tym taka cera ma tendencje do przesuszania się, jest cienka i bardzo delikatna. Często pojawiają się na niej zaczerwienienia (głównie w obrębie policzków, ale zdarza się, że również czoła, nosa czy brody). Ze względu na niską elastyczność naczyń krwionośnych, może też dochodzić do ich pękania – na twarzy pojawią się wtedy tzw. pajączki.

 

Możesz mieć cerę naczynkową, jeśli:

 

  • twoja skóra często jest zaczerwieniona
  • odczuwasz jej suchość i napięcie
  • łatwo jest o jej podrażnienia
  • na twarzy pojawiają się tzw. pajączki

 

 

Co szkodzi cerze naczynkowej?

Ze względu na to, że cera naczynkowa jest bardzo delikatna i cienka, jest ona szczególnie wrażliwa na warunki atmosferyczne. Jej kondycja może się pogorszyć przez skoki temperatur, nadmiar słońca, silny wiatr, mróz, a także przez przebywanie w klimatyzowanych czy ogrzewanych pomieszczeniach.

Na skórę naczynkową źle wpływa również nieodpowiednia dieta (zwłaszcza zawierająca ostre przyprawy) oraz stres.

Najczęstsze błędy w pielęgnacji skóry naczynkowej – tego nigdy nie rób!

Nieprawidłowa pielęgnacja cery naczynkowej nie pozostanie bez konsekwencji. Gdy popełnisz błąd, twoja skóra szybko ci to uświadomi. Rezultat będzie taki, że stanie się nieprzyjemnie przesuszona, może piec i szczypać, pojawi się zaczerwienienie i podrażnienia. Mogą też pojawić się kolejne pęknięte naczynka.

Zamiast więc eksperymentować, zdecydowanie lepiej jest trzymać się żelaznych zasad. Nie warto liczyć, że jeden raz nie zaszkodzi albo że sytuacja się unormowała i teraz twoja cera nie jest już delikatna i wrażliwa. To tak nie działa. Cera naczynkowa już zawsze będzie cerą naczynkową. Trzeba się z tym pogodzić i nauczyć się, jakie ma ona potrzeby.

Najgorsze błędy, jakie możesz popełnić w pielęgnacji takiej cery to m.in. stosowanie przypadkowych kosmetyków. Niestety nie możesz liczyć na to, że twoja cera wybaczy ci eksperymenty z kremem do cery tłustej czy bazującym na alkoholu toniku antybakteryjnym. Na liście zakazanych produktów jest również peeling mechaniczny. Ścieranie martwego naskórka przy pomocy ostrych drobinek wyrządzi twojej skórze więcej szkody niż pożytku.

Raz na zawsze pozbądź się też myśli, by używać szczoteczek do mycia twarzy. To coś, na co cera naczynkowa nigdy nie będzie gotowa. Podobnie jak na zbyt ciepłą lub zbyt zimną wodę. Do przemywania skóry powinno się używać wody w temperaturze zbliżonej do ciepłoty twojego ciała.

Na liście rzeczy zakazanych znajduje się również brak wieczornego demakijażu. Nigdy nie kładź się spać bez uprzedniego oczyszczania i nawilżania skóry.

 

Czego nie lubi cera naczynkowa?

 

 

  • Zbyt ciepłej wody
  • Peelingów mechanicznych
  • Kosmetyków dedykowanych do innych rodzajów cery
  • Zapominania o demakijażu

 

 

Cztery kroki w idealnej pielęgnacji cery naczynkowej

Odpowiednia pielęgnacja cery naczynkowej ma jeden najważniejszy cel: poprawić jej kondycję. Stosując się do zasad koisz delikatną skórę, unikasz jej przesuszenia i podrażnień, zmniejszasz również ryzyko pojawienia się jej zaczerwienienia oraz pękających naczynek. To zdecydowanie jest gra warta świeczki. I wcale nie wymaga od ciebie wielkich poświęceń. Oprócz unikania stresu i ostrych przypraw, w twojej kosmetyczce nie może zabraknąć odpowiednich kosmetyków.

Krok 1: Łagodne oczyszczanie

Rano i wieczorem dokładnie oczyść swoją skórę przy użyciu delikatnej emulsji myjącej do cery naczynkowej (np. Ziaja Med – dzięki takim składnikom jak prowitamina B5, betaina czy ekstrakt z astra solnego ma ona nie tylko właściwości oczyszczające, ale również łagodzące zaczerwienienia).

Po umyciu skóry koniecznie zastosuj tonik, który normalizuje jej PH. Raz na zawsze zapomnij jednak o preparatach ściągających czy antybakteryjnych – one mogą ci poważnie zaszkodzić. Zamiast tego postaw na łagodząco-wygładzający tonik micelarny. Najlepiej taki, który w swoim składzie ma betainę i prowitaminę B5.

Nie zapominaj też o złuszczaniu, bo ono jest potrzebne nawet delikatnej cerze naczynkowej. Zamiast peelingu mechanicznego wybierz jednak delikatny enzymatyczny. Substancją złuszczającą są tu nie ostre drobinki, a składniki rozpuszczające naskórek. Taki preparat stosuj na noc, następnie mocno nawilżając skórę kremem. Peeling enzymatyczny dedykowany cerze naczynkowej znajdziesz w linii Ziaja Med.

 

Krok 2: Intensywne nawilżanie
i regeneracja

Potrzebny będzie ci krem na noc, który zmniejsza nadreaktywność naczynek, wycisza rumień lub rozjaśnia i koryguje zaczerwienienia. Takie kosmetyki powinny być stosowane na dzień i mieć filtr SPF – by chronić przed słońcem. Kremy o takiej charakterystyce znajdują się w linii Ziaja Med. Możesz wybrać jeden z nich lub stosować je zamiennie, w zależności od aktualnych potrzeb twojej skóry.

Bardzo istotnym elementem pielęgnacji cery naczynkowej jest jej troskliwe oraz systematyczne nawilżanie, kojenie oraz regeneracja. Tutaj jednak nie każdy krem będzie odpowiedni. Nie szukaj więc zwykłych kosmetyków o takich właściwościach. Sięgaj tylko po takie, które dedykowane są takiej cerze, jak twoja.

Krok 3: skoncentrowana kuracja na trudniejsze czasy

Gdy twoja skóra jest szczególnie podrażniona, np. w okresie jesienno-zimowym, potrzebujesz preparatu do zadań specjalnych. Taka jest skoncentrowana emulsja redukująca podrażnienia od Ziaja Med. Możesz ją stosować zarówno na noc, jak i na dzień.

Krok 4: stosuj maseczki

Maseczki do twarzy są elementem, który warto włączyć do pielęgnacji skóry. Takie kosmetyki stanowią skoncentrowany koktajl cennych składników, błyskawicznie poprawiających kondycję cery. Ze względu na specyficzny charakter twojej skóry, najlepszym wyborem będą jednak takie maseczki, które przeznaczone są dla cery naczynkowej. Szukaj maseczek żelowych, które wzmacniają delikatne naczynia krwionośne.

Cera naczynkowa też może być piękna, dobrze nawilżona i ukojona. Wszystko jest w twoich rękach. Wiesz już, jakie błędy możesz popełniać, możesz je więc wyeliminować. Znasz również najważniejsze zasady pielęgnacji cery naczynkowej – wystarczy tylko wcielić je w życie.

ankieta

Czy masz problem z rozszerzonymi naczynkami?

  • tak
  • nie