Sponsor publikacji

Jak zadbać o uśmiech, żeby był piękny i zdrowy? Dowiedz się, co szkodzi twoim zębom i dziąsłom

10.11.2021

Zaniedbane zęby to nie tylko problem estetyczny, który odbiera pewność siebie i sprawia, że niechętnie się uśmiechamy. Chore zęby i dziąsła wywołują też ból i dyskomfort, a także negatywnie wpływają na cały organizm. Wbrew pozorom, dbanie o jamę ustną wcale nie jest skomplikowane. I w ogromnej mierze zależy od naszych codziennych działań. Sama wizyta u dentysty to za mało – najważniejsza jest samodzielna profilaktyka.

Dlaczego Twój uśmiech nie jest piękny? Prawdopodobnie popełniasz jeden z typowych błędów

U podstaw większości problemów dotyczących jamy ustnej leży jej nieprawidłowa pielęgnacja. Chodzi tu zarówno o dbanie o zęby, jak i o dziąsła. Największymi wrogami zdrowego uśmiechu są próchnica i kamień nazębny. A na ich pojawienie się w dużej mierze pracujesz Ty sam.

Profilaktyka próchnicy jest stosunkowo prosta. Kluczem do sukcesu jest tutaj regularne i dokładne szczotkowanie zębów. To właśnie na tym polu najczęściej popełniamy błędy, które prowadzą do próchnicy i tworzenia się kamienia nazębnego.

- Czynność ta powinna zajmować około dwóch minut szczoteczką elektryczną lub trzech minut szczoteczką manualną – mówi lek. dent. Natalia Stefanik. - Zęby należy myć co najmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem, a najlepiej po każdym posiłku głównym. Ważne jest, aby pamiętać, że po kwaśnych potrawach lub napojach (np. woda z cytryną, sok pomarańczowy, słodki napój gazowany) należy odczekać ze szczotkowaniem minimum 30 minut. Jeżeli chodzi o metody szczotkowania, nie ma jednej najlepszej, która będzie odpowiednia dla wszystkich.

 

Uwaga

Szczoteczki twarde, w szczególności w połączeniu ze zbyt mocnym "szorowaniem", mogą przyczyniać się do mechanicznych uszkodzeń szkliwa i dziąseł. Starte szkliwo, nadwrażliwość, podrażnione dziąsła, recesje dziąsłowe – to objawy, które należy skonsultować ze swoim lekarzem dentystą.

Pewne jest natomiast, że efektywne czyszczenie jamy ustnej ułatwiają dobre szczoteczki do zębów. Najlepiej takie, które mają też powierzchnię do czyszczenia języka.

- Jeżeli jesteś zwolennikiem szczoteczek manualnych wypróbuj np. szczoteczkę ELGYDIUM Diffusion dostępną w dwóch rodzajach twardości włosia: miękkiej i średniej. Ustawienie jej włosia sprzyja efektywniejszemu oczyszczaniu trudno dostępnych miejsc, dodatkowo na spodzie główki znajduje się powierzchnia do czyszczenia języka. Dlaczego ta powierzchnia jest tak ważna? Ponieważ mamy tendencję do omijania języka podczas codziennych zabiegów higienizacyjnych – nie wiemy czym, jak i przede wszystkim dlaczego należy go czyścić. Naturalnie nierówna powierzchnia języka to idealne schronienie dla bakterii, a ich nagromadzenie jest jedną z głównych przyczyn nieświeżego oddechu. Zapamiętaj więc: język, jak i zęby należy porządnie umyć!

Nawet najlepsza szczoteczka do zębów nie będzie spełniać swojego zadania, gdy minie jej termin „przydatności”. A ten nadchodzi stosunkowo szybko, bo już po dwóch, maksymalnie trzech miesiącach. W niektórych sytuacjach szczoteczkę do zębów trzeba jednak wymienić jeszcze szybciej.

 

Kiedy trzeba wymienić szczoteczkę do zębów?

Szczoteczkę do zębów należy wymieniać regularnie – co 2-3 miesiące lub częściej, gdy zauważymy ślady zużycia/uszkodzenia jej włosia. Zużyte, uszkodzone włókna nie pozwalają na dokładne oczyszczenie powierzchni zębów i przestrzeni międzyzębowych, a także mogą być przyczyną bolesnych uszkodzeń dziąsła. Dodatkowo szczoteczkę należy wymienić po przebytej chorobie. Ważne jest aby pamiętać, że szczoteczki są rezerwuarem bakterii, grzybów i innych drobnoustrojów – należy codziennie dbać o ich higienę: dokładnie wypłukać po każdym myciu i pozwolić na wyschnięcie poprzez trzymanie ich główką „do góry”. Każdy musi mieć swoją prywatną szczoteczkę – nie wolno się nią dzielić!

Pozostaje jeszcze kwestia tego, jakiego preparatu używasz do czyszczenia zębów. A tutaj powinieneś postawić na produkty rekomendowane przez stomatologów. Profesjonalne pasty do zębów zostały opracowane po to, by jak najlepiej chronić zdrowie Twojej jamy ustnej i przeciwdziałać próchnicy oraz innym problemom, takim jak krwawienie dziąseł czy nadwrażliwość.

video: edYAJp2CD

 
- W przypadku past do zębów, badania wykazują, że szczotkowanie zębów pastą z fluorem dwa razy dziennie ma istotny wpływ na zmniejszenie podatności na próchnicę – rekomenduje lek. dent. Natalia Stefanik.

Odpowiednią pastą będzie np. ELGYDIUM Przeciwpróchnicowa pasta do zębów, która zawiera odpowiednią dawkę fluoru, zapewniającą ochronę przed działaniem kwasów, które powodują powstawanie ubytków. Jest miętowa i długo utrzymuje świeży oddech.

Kiedy do dentysty?

  • Gdy już pojawia się próchnica, pozbycie się jej w domu nie wchodzi w grę. Na tym etapie konieczna jest więc wizyta u stomatologa, który wyleczy chore zęby, uwalniając Cię tym samym od dolegliwości bólowych i przywracając im zdrowy wygląd.
  • Podobnie ma się sprawa z kamieniem nazębnym. Jeśli już go masz, nie pomogą Ci żadne, nawet najlepsze pasty. Usunięcie nieestetycznego nalotu odbyć się musi w gabinecie stomatologicznym. To ważne nie tylko wtedy, gdy chcesz, aby Twój uśmiech wyglądał lepiej. Kamień nazębny prowadzi do krwawienia dziąseł i może wywoływać stany zapalne jamy ustnej. To też droga do rozwoju paradontozy.

Ratunku, moje dziąsła krwawią!

Z próchnicą sprawa jest o tyle prosta, że gdy jest już zaawansowana, to po prostu boli. A to oznacza, że prędzej czy później pacjent trafi na fotel dentystyczny i pozwoli sobie pomóc. Z kolei jeśli chodzi o krwawiące dziąsła, to jest to problem, który łatwo jest bagatelizować. A efekt może mieć opłakane skutki.

Krwawienie dziąseł jest jednym z objawów ich stanu zapalnego. Najczęściej wywołuje go płytka bakteryjna.

Jest ona miękką, lepką, najczęściej o białym zabarwieniu mazią stworzoną m.in. z bakterii i spożytego pokarmu, która nieustannie tworzy się na zębach i otaczających je dziąsłach. Jeżeli płytka ta nie jest usuwana poprzez codzienne zabiegi higienizacyjne (m.in. szczotkowanie, nitkowanie zębów, płukanie jamy ustnej), bakterie w niej zawarte wytwarzają toksyny, które mogą wywoływać stan zapalny dziąseł. To wczesne stadium choroby dziąseł jest jeszcze odwracalne, ponieważ tkanka kostna i łączna, które utrzymują zęby w zębodole, nie są póki co zajęte procesem zapalnym.

Bagatelizowanie objawów stanu zapalnego dziąseł prowadzić może jednak do paradontozy, czyli zapalenia przyzębia.

 

Objawy zapalenia dziąseł:

  • krwawienie dziąseł
  • ich obrzęk
  • zaczerwienienie
  • wrażliwość
  • wysięk ropny
  • ruchomość/migracja zębów lub nieprzyjemny zapach z ust

Najważniejszym elementem profilaktyki dziąseł jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Jeśli obserwujesz u siebie krwawienia podczas mycia zębów, to znak, że powinieneś wybrać się do stomatologa. Równolegle wymień też szczoteczkę na taką, która będzie delikatniejsza dla Twoich dziąseł – np. ELGYDIUM Clinic 15/100 Ultra miękka o bardzo cienkich włóknach. Stosuj też odpowiednią pastę (np. ELGYDIUM CLINIC Perioblock Pro, która uzupełnia profesjonalne leczenie, blokuje krwawienie z dziąseł i redukuje objawy stanu zapalnego dziąseł (zaczerwienienie, krwawienie, wrażliwe dziąsła), a gdy nieprzyjemne objawy ustąpią, stosuj profilaktyczną pastę do zębów ELGYDIUM Na podrażnione dziąsła, która ze względu na zawartość kwasu glicyretynowego, znanego ze swoich właściwości kojących, przyczynia się do łagodzenia sporadycznie podrażnionych dziąseł i pomaga przywrócić komfort podczas szczotkowania).

- Jeżeli dziąsła krwawią podczas szczotkowania to NIE znak, że należy zaniechać tej czynności! Rezygnacja ze szczotkowania zębów wciąga nas w błędne koło: stan zapalny nasila się w wyniku działania płytki, tym samym krwawienie powiększa się, nie domywamy zębów, stan zapalny dalej trwa, a dodatkowo z czasem dochodzi do rozwoju próchnicy! Ważne jest, aby pamiętać, że przewlekłe krwawienie przy szczotkowaniu jest wskazaniem do wizyty w gabinecie stomatologicznym.

W profilaktyce zdrowych dziąseł nie zapominaj też o przestrzeniach międzyzębowych. Tam gromadzą się resztki pokarmów, ale też płytka bakteryjna. Aby się jej pozbyć, przynajmniej raz dziennie powinieneś stosować nici dentystyczne (np. ELGYDIUM Clinic nić dentystyczna z fluorem) lub szczoteczki międzyzębowe.

W ograniczeniu odkładania się płytki nazębnej pomocne będzie także regularne stosowanie płynu do płukania jamy ustnej. Ma on właściwości oczyszczające, odświeża oddech, a także łagodzi podrażnienia dziąseł. Ważne jest, aby wybierać płyny, które nie zawierają w swoim składzie alkoholu, który może podrażniać, gdy jest stosowany codziennie. Wypróbuj np. płyn do płukania jamy ustnej EludrilCARE, zawierający chlorheksydynę i chlorek cetylpirydyny.

 

 

A jeśli nie możesz umyć zębów...

Przy wrażliwych dziąsłach czyszczenie zębów, nawet delikatną szczoteczką, może być zbyt bolesne. W takiej sytuacji nie musisz całkowicie rezygnować z ich mycia. Możesz wtedy zastosować żel stomatologiczny ELUGEL o potwierdzonych właściwościach higienicznych. Wspomaga higienę jamy ustnej. Należy go nakładać na pożądane miejsca palcem lub przy pomocy bardzo miękkiej szczoteczki trzy razy dziennie.

Reasumując, aby mieć pewność, że dobrze dbamy o zdrowie swojego uśmiechu, warto poradzić się eksperta, np. lekarza dentysty albo higienistki stomatologicznej. Polecą, które specjalistyczne produkty włączyć do codziennej higieny.

Produkty Pierre Fabre Oral Care dostępne są tylko w aptekach i gabinetach stomatologicznych.

Materiał powstał we współpracy z Pierre Fabre Medicament Polska sp. z o.o. PFM/346/2021

Ankieta

Jak dbasz o swój uśmiech?

  • Regularnie myję zęby
  • Oprócz mycia używam też płynów do płukania
  • Myję zęby i używam nici dentystycznych lub szczoteczek międzyzębowych
  • Regularnie chodzę do dentysty
  • Żadne z powyższych