Metoda antykoncepcji może zwiększyć przyjemność płynącą z seksu. Wybierz swoją
UDOSTĘPNIJ
UDOSTĘPNIJ
partner publikacji:
Myśląc o antykoncepcji najczęściej mówimy o dwóch, najpopularniejszych z nich - prezerwatywie i pigułce hormonalnej. Patrzymy na nie głównie pod kątem skuteczności i bezpieczeństwa, znacznie rzadziej zastanawiamy się nad tym, które z nich zapewnią nam maksimum komfortu i przyjemności płynącej z seksu. Sprawdź, jakie są wady i zalety dostępnych metod antykoncepcji i wybierz taką, która będzie spełniała wszystkie twoje potrzeby.
Nie tylko prezerwatywa i pigułka…
Jedną z podstawowych, a zarazem najważniejszych wartości w związku obojga ludzi jest bliskość. Kojarzy się przede wszystkim z poczuciem bezpieczeństwa i intymnością. Na tym powinno opierać się także życie seksualne, dając obojgu partnerów maksimum przyjemności. Wybierając odpowiednią metodę antykoncepcji, poza standardowymi czynnikami jak bezpieczeństwo dla zdrowia, skuteczność, wygoda użytkowania i dostępność, warto wziąć pod uwagę również osobiste preferencje drugiej połówki. Metod jest bowiem wiele i nie trzeba ograniczać się do wyboru między pigułką a prezerwatywą.
Metody antykoncepcji
Obecnie mamy dostępnych wiele metod zapobiegania niechcianym ciążom i ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Metody mechaniczne - prezerwatywa, kapturek. Metody hormonalne - pigułki, zastrzyk, krążek, wkładka, plastry. Metody chemiczne - środki plemnikobójcze. Metody naturalne - kalendarzyk, stosunek przerywany.
Shutterstock.com
Każda z nich ma swoje wady i zalety. Najważniejsze jest jednak, aby była ona indywidualnie dobrana do każdej pary i w pełni akceptowana przez każdą ze stron. Pod uwagę najczęściej bierze się status związku, wiek partnerów, styl ich życia, a nawet sytuację materialną.
Okazuje się jednak, że wiedza na temat metod antykoncepcji nadal nie jest wystarczająca. Zarówno wśród pacjentek, jak i lekarzy.
Jeżeli do gabinetu przychodzi pacjentka, która zgłasza swoje gorsze samopoczucie po przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych, to lekarz powinien wiedzieć o tym, że wkładka domaciczna, która również zawiera hormony, działa tylko i wyłącznie w miejscu założenia. A wielu ginekologów o tym nie wie.
- mówi dr Magdalena Grochecka, współzałożycielka Feminature Clinic.
Wady i zalety najpopularniejszych metod antykoncepcyjnych
Rodzaj antykoncepcji
Zalety
Wady
Wkładka hormonalna
długoterminowa (3-5 lat) mniej obfite i bolesne miesiączki lub ich zanik
dyskrecja (ani kobieta ani mężczyzna nie czuje jej podczas stosunku)
brak wpływu na libido
działa miejscowo bez wpływu na cały organizm
alkohol i podróże nie obniżają jej skuteczności
jednorazowo duży koszt
nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową
Prezerwatywa
łatwa dostępność
tani koszt
chroni przed ciążą i chorobami przenoszonymi drogą płciową
stosunkowo wysoka skuteczność
bez wpływu na libido
należy pamiętać o niej podczas każdego stosunku
niewłaściwie stosowana nie zapewnia bezpieczeństwa i skuteczności antykoncepcyjnej
dla wielu kobiet i mężczyzn nie pozwala na odczuwanie pełnej przyjemności
Tabletka antykoncepcyjna
wysoka skuteczność (chociaż mniejsza niż wkładki domacicznej) łagodzi niektóre schorzenia ginekologiczne np. endometriozę
należy pamiętać o codziennym jej przyjmowaniu. W razie pominięcia nawet jednej tabletki, skuteczność znacznie się obniża
nie pozostaje bez wpływu na gospodarkę hormonalną organizmu
mniejsza skuteczność w trakcie dolegliwości układu pokarmowego np. biegunek lub wymiotów
może zmniejszać libido
nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową
spożycie alkoholu może zmniejszyć jej skuteczność
Środki plemnikobójcze
łatwa dostępność w aptekach
nie ma wpływu na libido
konieczność stosowania podczas każdego stosunku
nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową
stosunkowo niski wskaźnik Pearla
należy zaaplikować je odpowiednio wcześnie
Metody naturalne
nie wymaga nakładów finansowych
bez wpływu na libido
najniższa skuteczność spośród wszystkich metod
uzależnione od stanu zdrowia kobiety
podróże (zmiana klimatu, strefy czasowej) mogą zakłócić cykl miesięczny, a co za tym idzie obniżyć skuteczność metody naturalnej
Czym jest antykoncepcja przyjazna dla seksu?
Pod pojęciem antykoncepcji przyjaznej dla seksu z ang. sex-friendly nie należy rozumieć, że zwiększy ona zdolności seksualne partnera, czy też liczbę przeżywanych orgazmów. Na satysfakcję ze współżycia wpływ ma wiele czynników. Oto 7 z nich, mających największe znaczenie dla osób znajdujących się w stałych związkach i chcących świadomie planować rodzinę.
1. Skuteczność metody
Wyrażana jest jako wskaźnik Pearla (opracowany w 1932 roku przez biologa Raymonda Pearla). Podaje on liczbę ciąż na 100 kobiet (w okresie 1 roku) stosujących dany rodzaj antykoncepcji. W związku z tym im jest on niższy, tym bardziej skuteczna metoda. Jest to kluczowe, ponieważ pozwala podejść do stosunku z dużym spokojem i luzem, co przekłada się na większe zadowolenie seksualne.
Shutterstock.com
Przykłady wskaźników Pearla (biorąc pod uwagę błąd ludzki):
wkładka hormonalna: 0,3
zastrzyk: 0,3
plastry: 3
pigułki: 5
prezerwatywa: 14
seks przerywany: 27
kalendarzyk: 50
Shutterstock.com
2. Czas i częstotliwość stosowania
Przekłada się bezpośrednio na wygodę. Dużym stresem jest pamiętanie o zabezpieczeniu podczas każdego stosunku. Dlatego też pary pozostające w stałych związkach powinny rozważyć metody długoterminowe, takie jak np. wkładka hormonalna (wymieniana co 3-5 lat). Ze spokoju mogą się również cieszyć osoby, które zdecydują się na zastrzyk (powtarzany średnio co 3 miesiące) i krążek (do wymiany co ok. 3 tygodnie).
3. Rezygnacja z seksu
Niektóre metody antykoncepcji niosą ze sobą ryzyko konieczności zrezygnowania ze współżycia. Ma to miejsce np. na skutek pominięcia przyjęcia tabletki hormonalnej, czy też braku prezerwatywy, plastrów czy krążka. Z seksu nie trzeba rezygnować nigdy w przypadku wkładki hormonalnej, zastrzyku i metody przerywanej (warto przy tym zaznaczyć, że ta ostatnia nie jest zbyt skuteczna).
Shutterstock.com
Shutterstock.com
4. Wpływ na nastrój i libido
Niektóre metody antykoncepcji, ze względu na obecność w składzie hormonów, mają wpływ na nastrój i libido kobiety. Czasami dobór odpowiedniej metody to przejście przez szereg prób i błędów. Ważne jest jednak, aby wszystkie decyzje o zmianie antykoncepcji hormonalnej odbywały się pod kontrolą ginekologa. Bez wpływu na nastrój i libido pozostają prezerwatywa, kapturek, środki plemnikobójcze, seks przerywany i kalendarzyk.
5. Mężczyzna
Kwestią indywidualną jest to, czy para pozostawia troskę o antykoncepcję kobiecie, czy mężczyźnie. Nie da się jednak ukryć, że zdecydowana większość metod zapobiegania niechcianej ciąży i ochrony przed chorobami, przeznaczona jest właśnie dla pań. Odpowiedzialność spoczywa na barkach „płci brzydkiej” jedynie w przypadku prezerwatywy i stosunku przerywanego. Nie mniej jednak istotne jest, aby mężczyzna angażował się w kwestie antykoncepcji i znał podstawy jej działania.
Shutterstock.com
6. Podróże
Faktem jest, że podczas podróży, szczególnie urlopowych, gdy nie ma sytuacji stresowych, ani pośpiechu, seks smakuje znacznie lepiej i uprawiamy go z większą częstotliwością. Pary, które kochają zwiedzać świat, powinny rozważyć wybór metody dopasowanej do ich stylu życia. Najwygodniejsze są metody hormonalne (pigułki, plastry, wkładki, krążki, zastrzyki), ponieważ nie trzeba nerwowo szukać apteki, co może być trudne w miejscach odludnych lub gdy w grę wchodzi bariera językowa. Kalendarzyk bywa także zwodniczy, ponieważ temperatura ciała może zmieniać się w zależności od czynników środowiskowych.
Shutterstock.com
7. Wpływ na okres
Jednym z „pozytywnych” skutków ubocznych stosowania metod hormonalnych są regularne okresy miesięczne kobiety. Wiele pań uważa, że jest to duży atut, ponieważ krwawienie pojawia się z dużą systematycznością, a zatem jest całkowicie przewidywalne. Warto podkreślić, że okres może całkowicie zaniknąć u kobiet, które stosują wkładkę hormonalną. Oznacza to, że mogą one cieszyć się z seksu nawet przez wiele lat, bez przerwy na okres.
Szczególnie dla młodych kobiet równie istotnym aspektem jest wpływ alkoholu na skuteczność metody antykoncepcji. Wielu z nich zależy na tym, aby nawet po imprezie, nie musiały obawiać się o to, że ich metoda zabezpieczania się przed ciążą zawiedzie.
Shutterstock.com
video: OXIu6xqJEsw
Fakty i mity dotyczące antykoncepcji
Mit 1
Prezerwatywa i pigułka są najskuteczniejszymi metodami antykoncepcji
FAKT. Nie jest to prawda. Pod warunkiem prawidłowego używania danej metody, najskuteczniejsza jest wkładka hormonalna (wskaźnik Pearla przy prawidłowym używaniu wynosi 0,1, z błędami ludzkimi 0,3). Na kolejnych miejscach znalazły się plastry (wskaźnik Pearla przy prawidłowym używaniu wynosi 0,1, z błędami ludzkimi 3) i pigułki (wskaźnik Pearla przy prawidłowym używaniu wynosi 0,1, z błędami ludzkimi 5). Prezerwatywa wypada w tym zestawieniu nieco „blado” - wskaźnik Pearla przy prawidłowym używaniu wynosi 3, z błędami ludzkimi 14.
Mit 2
Wszystkie hormonalne metody antykoncepcji obniżają nastrój i libido
FAKT. Nie jest to do końca prawda. Badania wykazały bowiem, że wkładka hormonalna, ze wszystkich dostępnych metod hormonalnych, ma najmniejszy wpływ nie tylko na nastrój i libido, ale także wagę ciała. Jest to związane z faktem, że hormony nie są wydzielane do całego organizmu, a jedynie miejscowo - w okolice macicy.
Mit 3
Nieródki nie mogą korzystać z wkładek hormonalnych
FAKT. „Nie jest to prawda. Podobnie jak mit, że z wkładek nie mogą skorzystać panie po cesarskim cięciu. Nie ma praktycznie żadnych przeciwwskazań do jej założenia. Należy się jedynie upewnić, że jama macicy jest wystarczająco duża (28-30 mm) - mówi dr Magdalena Grochecka - i dodaje - Podobnie jest w przypadku mitu o tym, że wkładki hormonalne powodują ciąże pozamaciczne. Statystyki nie pozwalają nam na wysnucie takich wniosków. W populacji ciąże pozamaciczne stanowią 2 proc. przypadków, a wśród tych stosujących wkładkę 0,4 proc.”
Mit 4
Na hormonach się tyje
FAKT. Przybieranie na masie w czasie stosowania antykoncepcji hormonalnej uzależnione jest od wielu czynników i nie jest regułą.
„Jedna tabletka ma kilka kilokalorii, a zatem nie jest możliwe, aby kobieta od tego przytyła. Jeżeli pacjenta jest chora i ma zaburzenia hormonalne, o których nie wie, to tabletka może je jedynie ujawnić. Wówczas może przybrać na wadze np. 10 kilo w miesiąc. W takim przypadku konieczne jest rozszerzenie diagnostyki w kierunku np. chorób tarczycy, insulinoporności lub zespołu policystycznych jajników (PCOS). Normalny przyrost masy ciała na tabletce antykoncepcyjnej to jest 2 proc. w skali roku”- przekonuje dr Magdalena Grochecka.
Waga ciała często przekłada się na pewność siebie i zadowolenie z własnej sylwetki, co z kolei zwiększa radość czerpaną z seksu, a także komfort podczas stosunku.
Ciekawostki
Między 25 proc. a 50 proc. Polek nie stosuje żadnych metod antykoncepcji.
30 proc. Polek nadal najczęściej wybiera prezerwatywę, a 23 proc. tabletkę antykoncepcyjną.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 20 października 2005 roku kobiecie w każdym okresie życia przysługuje bezpłatna edukacja i poradnictwo położnej.
75 proc. Polek rozważałoby stosowanie antykoncepcji długoterminowej.
Jak widać, antykoncepcja może być sex-friendly. Może łączyć w sobie zarówno bezpieczeństwo, skuteczność i wygodę, a to przekłada się bezpośrednio na zwiększenie jakości życia seksualnego. Mając już wiedzę na temat wad i zalet poszczególnych metod, warto wybrać taką, która będzie dopasowana do stylu życia i indywidualnych preferencji.
Ankieta
Czym kierujesz się podczas wyboru metody antykoncepcji?
Bezpieczeństwem stosowania. Metoda powinna być nieszkodliwa dla zdrowia
Skutecznością przed zajściem w niechcianą ciążę i ochroną przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Wygodą jej stosowania.
Łatwą dostępnością.
Bibliografia
Higgins JA, Smith NK. The Sexual Acceptability of Contraception: Reviewing the Literature and Building a New Concept. J Sex Res. 2016;53(4-5):417-456. doi:10.1080/00224499.2015.1134425
Higgins JA, Kramer RD, Wright KQ, Everett B, Turok DK, Sanders JN. Sexual Functioning, Satisfaction, and Well-Being Among Contraceptive Users: A Three-Month Assessment From the HER Salt Lake Contraceptive Initiative. J Sex Res. 2021 Feb 9:1-10. doi: 10.1080/00224499.2021.1873225.
Both S, Lew-Starowicz M, Luria M, Sartorius G, Maseroli E, Tripodi F, Lowenstein L, Nappi RE, Corona G, Reisman Y, Vignozzi L. Hormonal Contraception and Female Sexuality: Position Statements from the European Society of Sexual Medicine (ESSM). J Sex Med. 2019 Nov;16(11):1681-1695. doi: 10.1016/j.jsxm.2019.08.005.
Higgins JA, Hoffman S, Graham CA, Sanders SA. Relationships between condoms, hormonal methods, and sexual pleasure and satisfaction: an exploratory analysis from the Women's Well-Being and Sexuality Study. Sex Health. 2008 Dec;5(4):321-30. doi: 10.1071/sh08021.