TOP 6 najbardziej niekonwencjonalnych serialowych lekarzy. Za co ich uwielbiamy?

Sponsor publikacji

Mimo upływu lat produkcje medyczne wciąż przyciągają przez ekrany telewizorów miliony widzów, a to wszystko za sprawą często nietypowych, niekonwencjonalnych bohaterów. Przedstawiamy sześciu najpopularniejszych i zarazem nieszablonowych serialowych lekarzy – za co ich kochamy?

Doktor Max Goodwin – “Szpital New Amsterdam”

Czy wiedziałeś, że słynny serial „New Amsterdam” to adaptacja książki "Twelve Patients: Life and Death at Bellevue Hospital", będącej wspomnieniami jej autora Erica Manheimera, który w 1997 roku został dyrektorem jednego z większych szpitali w Nowym Jorku? Dodając do tego mocną obsadę z m.in. Ryan Eggold, Janet Montgomery, Freema Agyeman czy Anupam Kher nie powinno więc nikogo dziwić, że produkcja stała się takim międzynarodowym hitem.

Doktor Max Goodwin, główny bohater serialu to z wykształcenia specjalista chorób zakaźnych, który po pięciu latach pracy w klinice w Chinatown obejmuje posadę dyrektora szpitala New Amsterdam i postanawia, że przywróci placówkę do dawnej świetności. Jak rozpoczęła się jego medyczna przygoda? Max i jego siostra bliźniaczka Luna urodzili się w Nowym Amsterdamie. Kiedy mieli osiem lat, Luna zmarła w wyniku zakażenia szpitalnego, któremu można było zapobiec. Jej śmierć zainspirowała Maxa do zostania lekarzem, ponieważ chciał mieć pewność, że żadna inna rodzina nie będzie zmuszona do przechodzenia przez tą samą, możliwą do uniknięcia tragedię.  

Za co pokochali go widzowie? Przede wszystkim za jego „ludzkie” podejście do pacjentów i jego ogromną empatię – może po części wynikającą z tego, że sam walczy z chorobą nowotworową. Jest bardzo zaangażowany w swoją pracę i walczy o pacjentów, zawsze szuka najlepszego rozwiązania. Jednocześnie, wspólnie ze swoim zespołem zmaga się z wieloma problemami „organizacyjnymi”, które często w innych medycznych serialach są pomijane – przeszkodami finansowymi, biurokratycznymi czy kadrowymi. Co więcej, serial odwołuje się do aktualnych problemów społecznych, takich jak kwestie rasowe, polityka zdrowotna czy walka z pandemią. Odniesienia te sprawiają, że "New Amsterdam" jest nie tylko rozrywką, ale także prowokuje widza do refleksji. 

 

Doktor Shaun Murphy – “The Good Doctor” 

Jednym z najczęściej oglądanych seriali na platformie Viaplay jest hitowy serial „The Good Doctor”. Już po jednej z pierwszych scen nie mamy wątpliwości kto w tej produkcji będzie grał „pierwsze skrzypce” - głównym bohaterem serialu "The Good Doctor" jest bowiem doktor Shaun Murphy, w którego rolę wciela się aktor Freddie Highmore (nominowany do Złotego Globu). Można wręcz powiedzieć, że jest on prawdziwą „esencją” tego medycznego serialu. 

Shaun to młody lekarz z autyzmem oraz z zespołem Sawanta, co wpływa na jego spostrzeganie świata i zachowanie. Jednakże, pomimo swojego stanu zdrowia, Shaun jest jednym z najlepszych lekarzy w szpitalu i posiada wyjątkowe zdolności, które pozwalają mu nie tylko dokładnie diagnozować pacjentów, ale również podejmować trudne decyzje medyczne. Jego niezwykła fotograficzna pamięć, zdolność do szybkiego myślenia oraz empatia dla pacjentów – to bez wątpienia cechy, które wyróżniają postać graną przez Freddie’go Highmore’a.

Jego relacje z innymi ludźmi, zarówno w pracy jak i w życiu prywatnym, są skomplikowane i często wymagają poświęcenia czasu i wysiłku ze strony Shauna – np. nie rozumie subtelności w zachowaniu innych osób. Jednakże dzięki swojej determinacji i ciężkiej pracy, Shaun potrafi przezwyciężyć trudności, rozwijać swoje zdolności oraz zdobywać uznanie i szacunek swoich kolegów – udowadnia, że jego przypadłość nie jest żadną przeszkodą w leczeniu i ratowaniu życia pacjentów. Sam aktor Freddie Highmore uważa bowiem, że jednym z powodów, dla których serial The Good Doctor stał się światowym hitem, jest to, że widzowie mogli utożsamić się z optymizmem jego postaci, doktora Shauna Murphy'ego.

Dla wszystkich fanów (obecnych, jak i przyszłych) tej medycznej produkcji mamy dobrą wiadomość – już 21 maja na platformie Viaplay (wyłącznie) dostępny będzie kolejny, szósty już sezon serialu. Widzowie będą mogli obserwować dalszy rozwój relacji miłosnej głównego bohatera. Jednak tak jak w prawdziwym życiu nie obędzie się bez problemów i przeszkód. Główny bohater będzie musiał zadbać też o swojego przyjaciela, Dr Glassmana. Jego zaburzenia pamięci ciągle postępują, co wzbudzi u Shauna obawy o nawrót choroby. Czy podejrzenia dr Murphy’ego okażą się prawdziwe?

Czym tym razem zaskoczy nas dr Shaun Murphy? Z jakimi wyzwaniami będzie musiał się zmierzyć? O tym dowiemy się już wkrótce!

video: FEy0SUnID

Doktor Will Halstead – “Chicago Med”

"Chicago Med" to amerykański serial telewizyjny, który skupia się na codziennym życiu personelu medycznego pracującego w fikcyjnym szpitalu o nazwie Gaffney Chicago Medical Center. Serial jest częścią uniwersum "Chicago", stworzonej przez Dicka Wolfa, która obejmuje również seriale "Chicago Fire" i "Chicago P.D.".

 "Chicago Med" skupia się na zespołach lekarzy, pielęgniarek, personelu ratunkowego i administratorów szpitala, którzy stawiają czoła różnym sytuacjom medycznym, wypadkom oraz przypadkom chorób, które pojawiają się na oddziałach ratunkowych, w salach operacyjnych i na oddziałach pacjentów. Serial przedstawia zarówno dramatyczne momenty związane z ratowaniem życia, jak i prywatne problemy i relacje między pracownikami szpitala. "Chicago Med" oferuje więc mieszankę dramatu, medycznego realizmu i wątków osobistych postaci, które stawiają czoła codziennym wyzwaniom pracy w szpitalu.

Jednym z głównych bohaterów produkcji jest dr Will Halstead – chirurg, niezwykle inteligentny i oddany pacjentom lekarz, który dąży do doskonalenia swoich umiejętności medycznych. Charakteryzuje go profesjonalizm, ambicja i skrupulatność w pracy. Will często znajduje się w trudnych sytuacjach, zarówno w pracy, jak i w życiu osobistym, przez co nie wątpliwie utożsamia się z nim wielu widzów.
 

Doktor Meredith Grey – „Chirurdzy”

Nie ma chyba studenta medycyny, który na początku swojej drogi nie marzył aby jego kariera wyglądała jak bohaterów z tego hitowego, wręcz kultowego cyklu. Chirurdzy (w oryginalne „The Grey’s Anatomy”) to serial, który mimo 20 lat na antenie wciąż znajduje się w czołówce najchętniej oglądanych medycznych produkcji.

Główną bohaterką serii jest Meredith Grey, początkowo stażystka w Grey Sloan Memorial Hospital w Seattle, a jednocześnie córka wybitnej lekarki, która już pierwszego dnia pracy popada w niemałe tarapaty. 

Meredith Grey zyskała sympatię widzów "Grey's Anatomy" z wielu powodów – przede wszystkim identyfikuje się z nią wiele kobiet. Meredith jest nie tylko inteligentna i ambitna, ale również bardzo ludzka. Widzowie często mogą zobaczyć w niej swoje własne doświadczenia i problemy, a jednocześnie potrafi stanąć w obronie swoich wartości i przekonań.

 

Doktor Gregory House – “Dr House”

Nie ma chyba osoby, która nie słyszała o jednym z najbardziej znanych medycznych seriali jakim jest „Dr House”. Dr Gregory House jest bezwzględnym, opryskliwym i kontrowersyjnym lekarzem, który kieruje oddziałem diagnostycznym w szpitalu w Princeton Plainsboro Teaching Hospital w New Jersey. Jego charakterystyczne cechy to przede wszystkim niezwykły intelekt i umiejętność podejmowania trudnych decyzji w skrajnych sytuacjach. Dr House bardzo dobrym diagnostą, a wręcz medycznym „detektywem”, który nie boi się podjąć ryzyka i szukać nietypowych rozwiązań – w końcu jego postać została wzorowana na znanym wszystkim Sherlocku Holmesie. Jego podejście do pracy i pacjentów często jest bardzo niekonwencjonalne i budzi kontrowersje wśród innych pracowników szpitala.

House jest bezpośredni i często obraźliwy w swoich wypowiedziach, co nie ułatwia mu współpracy z pacjentami i kolegami z pracy – na ekranach nie znajdziemy chyba bardziej cynicznego, złośliwego i aspołecznego lekarza. Jest osobą, która jest skłonna do działania „po swojemu” i trudno jest go przekonać do zmiany zdania. Jego osobowość jest również skomplikowana i pełna sprzeczności. House jest bardzo samotny i zamknięty w sobie, ale jednocześnie potrzebuje dookoła siebie innych ludzi i ich akceptacji. Taka postawa wynika z jego traumy z przeszłości i problemów zdrowotnych, które sprawiają, że nie jest w stanie nawiązać bliskich relacji z innymi ludźmi. Często działa w sposób impulsywny, nie zawsze przestrzega reguł i procedur szpitalnych – może to właśnie przez to między innymi jest tak uwielbiany przez widzów na całym świecie (mimo, że pewnie nikt nie chciałby trafić na takiego lekarza w szpitalu). 

 

Doktor John Thackery – “The Knick”

Dr Thackery (w tej roli Clive Owen) jest innowacyjnym chirurgiem z początku XX wieku, który pracuje w Knickerbocker Hospital w Nowym Jorku i stosuje niebywałe na ten okres, eksperymentalne, wręcz pionierskie metody leczenia. Niektórzy fani serialu wręcz śmieją się, że słynny dr House mógłby uczyć się medycyny właśnie od dr Johna Thackery. Jego podejście jest niekonwencjonalne i często kontrowersyjne, ale jego wynalazki i techniki chirurgiczne zmieniają oblicze medycyny. Co więcej, jest niebywale ambitny i skoncentrowany na swojej pracy, co czasami prowadzi do rywalizacji i niemałych konfliktów z innymi lekarzami.

Jego postać jest również pokazana jako osoba borykająca się ze swoimi słabościami, a dokładniej - uzależnieniem od kokainy i opium, które wpływa na jego zachowanie i codzienne decyzje. Mimo to, dr Thackery stara się walczyć z uzależnieniem i prowadzić swoją praktykę w szpitalu na jak najwyższym poziomie.

 

ANKIETA

Który serialowy lekarz jest twoim ulubionym?

  • Doktor Max Goodwin
  • Doktor Meredith Grey
  • Doktor Shaun Murphy
  • Doktor Will Halstead
  • Doktor Gregory House
  • Doktor John Thackery

Podziel się z innymi