SPONSOR PUBLIKACJI

Kompleksowa pielęgnacja skóry wrażliwej. Specjalistka wyjaśnia, po jakie składniki sięgać, by zadbać o różne rodzaje cery.

Choć rodzaje skóry potrafią być naprawdę różne, łączy je to, że u podstaw ich pielęgnacji powinno leżeć odpowiednie i przemyślane nawilżanie. Pozornie temat może wydawać się prosty, jednak jeśli chcemy podejść do niego naprawdę skutecznie, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy. Jakich? Poprosiłyśmy specjalistkę o to, żeby razem z nami stworzyła encyklopedię nawilżania.

“Nawilżanie to podstawowa potrzeba naszej skóry, która pomaga utrzymać ją w dobrej kondycji” - tłumaczy Iza Skórka, nasza specjalistka interesująca się dermatologią i świadomą pielęgnacją, którą na Instagramie obserwuje ponad 91 tys. osób. “Dobrze nawilżona skóra wygląda zdrowo, posiada naturalny blask, a także lepiej reaguje na wszelkie zmiany zewnętrzne. Dzieje się tak, ponieważ w parze z nawilżeniem idzie lepsza kondycja bariery ochronnej naskórka” - dodaje.

Karolina Reszkowska: Jak rozpoznać po naszej skórze, że ta potrzebuje nawilżenia? Czy może podpowiedzieć nam to coś jeszcze, poza suchymi skórkami lub uczuciem ściągnięcia? 

Iza Skórka: Jest wiele sygnałów, które nasza skóra może wysyłać, by upomnieć się o nawilżenie. Jednym z bardzo ciekawych znaków jest nadmierne przetłuszczanie się skóry. Często występuje u słabo nawilżonych skór trądzikowych. W końcu utarło się przekonanie, że takie skóry nie potrzebują nawilżania, tylko wysuszania! Jeszcze innym sygnałem może być mocniejsza widoczność zmarszczek, które przy dobrym nawilżaniu stają się jakby bardziej “spłycone”.

Czego nie robić, by nie zapchać skóry? Co znalazłoby się w “TOP 3” rzeczy, których należy unikać podczas nawilżania cery?

Zalecałabym unikanie używania czystych olejów. Jest to modny trend, który zakłada zakończenie pielęgnacji olejem. Są to jednak na tyle ciężkie substancje, że przy regularnym stosowaniu mogą doprowadzić do powstawania zaskórników. Znacznie lepszym wyborem będą lekkie kremy lub emulsje.

Inną ważną rzeczą jest odpowiednie oczyszczanie przed przejściem do nawilżania. Najlepiej dwuetapowe, polegające najpierw na zmyciu makijażu, a potem na umyciu twarzy. Dobrze oczyszczona skóra to jak czyste płótno - można zaczynać pielęgnację bez obaw o zanieczyszczenia.

Trzecie zalecenie, które znacznie redukuje szansę na zapychanie, to minimalizm kosmetyczny. Czasami chcemy za dużo, za szybko... Nasza skóra niekoniecznie może to lubić i zaczyna się buntować. Lepiej trzymać się sprawdzonych, lubianych przez siebie kosmetyków niż bez przerwy dodawać coś nowego do pielęgnacji.

 

 

 

 

 

 

Czy na przestrzeni lat utarły się jakieś mity w zakresie dbania o odpowiednie nawilżenie skóry, które w rzeczywistości nie działają lub nawet szkodzą?

Myślę, że takim szkodliwym mitem jest właśnie ten, o którym już wcześniej wspomniałam - o wysuszaniu skóry trądzikowej zamiast jej nawilżania. Tymczasem nawilżanie to bardzo ważny krok, szczególnie podczas kuracji dermatologicznych! Tylko przy właściwym nawilżaniu da się osiągnąć równowagę skóry trądzikowej.

Czy istnieją nawilżające składniki, które szczególnie dobrze odpowiadają na potrzeby konkretnych rodzajów cery: suchej, tłustej, wrażliwej?

Oczywiście! Choć każda skóra skorzysta na składnikach nawilżających, to są takie, które szczególnie dobrze oddziałują na konkretne potrzeby skóry.

Na przykład skóry: trądzikowa, tłusta i mieszana polubią się z niacynamidem, który oprócz nawilżania daje efekt redukcji wytwarzania łoju.

Z kolei skóry suche odnajdą przyjaciół w glicerynie - silnie nawilżającym składniku, który wygładza powierzchnię naskórka i zmiękcza go.

Skóry wrażliwe natomiast, zyskają z obecności pantenolu w formule kosmetyku. Dlaczego? Bo to rewelacyjna substancja nawilżająca, regenerująca, łagodząca podrażnienia.

Warto dodać jeszcze, że połączenie tych trzech składników będzie genialnym rozwiązaniem dla każdego rodzaju skóry, także tej wrażliwej i wymagającej – po taki miks można wobec tego sięgać bez obaw.

Gdybyś miała wybrać tylko jeden składnik, który uważasz za szczególnie skuteczny lub z jakiegoś powodu wyróżniający się na tle innych - jaki byś wybrała?

Mój wybór padłby na niacynamid! Uwielbiam ten składnik. Jest wielozadaniowy i ma udokumentowane naukowo efekty odnośnie redukcji wydzielania łoju, działania nawilżającego, przeciwzapalnego, rozjaśniającego przebarwienia i wspierającego barierę ochronną poprzez wzmaganie syntezy ceramidów. Czy można chcieć więcej?

Czy dbałość o odpowiednie nawilżenie skóry powinna zmieniać się ze względu na czynniki, takie jak na przykład zmnieniający się wiek (dojrzewanie skóry) lub pory roku, a co za tym idzie - warunki pogodowe? Jeśli tak, jakie czynniki mogą jeszcze generować te zmiany?

Jak najbardziej. Wraz z dojrzewaniem skóry i upływającym wiekiem, będzie ona potrzebować więcej nawilżania. Podobnie w kwestii zmieniających się warunków pogodowych. Zimą nasza skóra potrzebuje silniejszych środków nawilżających, także bardziej natłuszczających, niż latem. Większą potrzebę nawilżenia mogą generować także podróże. A to dlatego, że podczas nich skóra jest często narażona na drastyczną zmianę jakości wody z kranu czy długotrwałe przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach.

video: gRx8uQwthJE

Od czego powinny zacząć osoby, które dotąd nie dbały o nawilżenie skóry i trudno jest im się odnaleźć w mnogości trendów, składników i produktów? Jak wykonać ten pierwszy krok?

Przede wszystkim nie powinny rzucać się na głęboką wodę. Zmiany warto wprowadzać pomału, budować regularność w pielęgnacji. Nie od razu Rzym zbudowano! Najlepiej jest znaleźć delikatne dla skóry, przebadane kosmetyki i zacząć od wprowadzenia jednego. Może to być na przykład nawilżający, lekki balsam. Taki ma w swojej ofercie Cetaphil. Bardzo lubię takie produkty za wszechstronność i duże opakowanie - można używać ich do twarzy i ciała, a do tego są wydajne.

 

 

 

 

Co poza świadomą pielęgnacją możemy zrobić dla swojej skóry, żeby dbać o jej optymalne nawilżenie?

Bardzo ważne jest delikatne podejście do mycia skóry, a także uważne złuszczanie. Codzienny peeling to za dużo dla skóry! Im ostrzej traktujemy naskórek i próbujemy go silnie odświeżać, zdrapując jego wierzchnią warstwę, tym szybciej będzie się on odwadniał. Kluczem do dbałości o odpowiednie nawilżenie jest więc nie tylko używanie odpowiednich kosmetyków, ale także odpowiednia doza delikatności i miłości dla naszej skóry.

Iza Skórka - studentka 5. roku medycyny pasjonująca się dermatologią i świadomą pielęgnacją. Jej działalność w social mediach to dopiero początek jej działań na rzecz zdrowia skóry. W przyszłości pragnie pomagać swoim pacjentom i pacjentkom także w gabinecie. Ważne jest dla niej to, by zwiększać świadomość na temat chorób skóry i mądrych wyborów kosmetycznych. Na jej profilu każdy znajdzie coś dla siebie, ponieważ nie ma “złych” kosmetyków. Mogą być tylko źle dopasowane do potrzeb skóry… lub portfela.

 

ANKIETA

Czy podstawą pielęgnacji skóry jest jej odpowiednie nawilżenie?

  • Tak
  • Nie