Sponsor publikacji Collistar Logo Collistar Logo

Jak pozbyć się cellulitu.
Razem z ekspertką obalamy popularne mity

11.06.2021 Ofeminin

Cellulit towarzyszy wielu kobietom, będąc widocznym na ich skórze od lat lub pojawiając się na niej nagle, zupełnie bez zapowiedzi. Czym jest, skąd się bierze i czy możemy mu zapobiegać? Wspólnie z ekspertką postanowiłyśmy obalić popularne mity, które narosły wokół zwalczania cellulitu, a które widujemy na tyle często, by wiele osób myliło je z prawdą. Co warto wiedzieć?

Nazywa się go także “skórką pomarańczową”, a choć wiele kobiet sądzi, że walka z cellulitem jest niemożliwa do wygrania, w rzeczywistości jest nieco inaczej. Kluczem do sukcesu jest jednak nie tylko świadomość tego, gdzie leży źródło problemu, lecz także umiejętność odróżnienia mitów, których wokół zwalczania cellulitu narosło całkiem sporo. My zebrałyśmy dla was pięć najpopularniejszych, które obalić pomogła Magda Suchan - mgr kosmetolog medyczny, której instagramowe konto obserwuje ponad 43 tys. osób. Czego się dowiedziałyśmy?

 

1 mit 1

Picie dużych ilości wody pomoże usunąć cellulit, ponieważ ten wywoływany jest przez toksyny.

Picie wody - na zdjęciu osoba pijąca wodę
  • Nierówną i pofałdowaną powierzchnię skóry ud, bioder, kolan, pośladków i ramion trudno, wobec tego leczyć jedynie piciem wody.

Kosmetolog Magda Suchan: Odpowiadając na to pytanie, warto jest zacząć od tego, czym cellulit w ogóle jest. Cellulit jest dolegliwością o wieloczynnikowej etiologii, dotyczy nawet 85 - 98 proc. kobiet i jest najgorzej tolerowaną przez nie niedoskonałością natury estetycznej. W zakresie patofizjologii cellulitu powstało kilka teorii i opracowano szereg schematów terapeutycznych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, jednak mimo to pacjentki powinny mieć świadomość, że jedynie wielokierunkowa kuracja może przynieść zadowalające efekty.

Choć istnieją opinie, że cellulit jest wymyśloną chorobą, defektem kosmetycznym albo terminem marketingowym, współcześnie cellulit zaliczany jest do stanów patologicznych, a jego zaawansowane stadium może świadczyć także o zmianach chorobowych, takich jak powstawanie żylaków i/lub tworzenie się zakrzepów. Powinno się go traktować jako sygnał ostrzegawczy, który może świadczyć o niekorzystnych zmianach zachodzących w organizmie. Choć w literaturze kosmetologicznej istnieje wiele definicji opisujących to zjawisko, wspólnym mianownikiem wszystkich jest stwierdzenie, że cellulit to defekt tkanki tłuszczowej polegający na zmianach obrzękowo-włóknisto-stwardnieniowych tkanki podskórnej. Nierówną i pofałdowaną powierzchnię skóry ud, bioder, kolan, pośladków i ramion trudno wobec tego leczyć jedynie piciem wody.

 

2 mit 2

Cellulit nie pojawi się na skórze osób,
które uprawiają sport i są aktywne fizycznie.

Ruch przy walce z cellulitem - na zdjęciu osoba ćwicząca jogę.
  • Ruch przy walce z cellulitem jest wskazany.

Kosmetolog Magda Suchan: Nie jest to prawdą - cellulit mogą mieć także osoby wysportowane. Dlaczego? Tak, jak wyjaśniłam wcześniej, na tę przypadłość wpływa różny czynnik etiologii.

Według teorii receptorów adipocytarnych, za powstawanie cellulitu odpowiedzialny jest jeden z mechanizmów, dzięki któremu organizm magazynuje tłuszcz. Lipodystrofia powstaje w określonych miejscach ciała, najczęściej na udach, biodrach, brzuchu, pośladkach, a lokalizacja pokrywa się zwykle z miejscami, w których w organizmie kobiety odkłada się tłuszcz - stwierdza się tam większą ilość receptorów odpowiedzialnych za promowanie lipogenezy.

Teoria hormonalna za jeden z ważniejszych czynników wpływających na powstawanie cellulitu wskazuje poziom estrogenów. W wyniku ich działania naczynia krwionośne poszerzają się i wzrasta przepuszczalność ścianek. Płyn z naczyń gromadzi się w przestrzeniach międzykomórkowych, czego efektem jest obrzęk uciskający adipocyty. Ten utrudnia odżywienie adipocytów, zaburzając ich metabolizm, a to prowadzi do nadmiernego rozrostu komórek tłuszczowych. Dochodzi do stanu zapalnego, otorbienia adipocytów i tworzenia się guzków. Estrogeny wspomagają także lipognezę, czyli magazynowanie tłuszczu w adipocytach, co sprawia, że komórki tłuszczowe ulegają powiększeniu i pogarsza się mikrocyrkulacja krwi. Takie właśnie rozregulowanie spostrzega się szczególnie na początku cyklu miesiączkowego, w czasie okresu dojrzewania, w ciąży oraz w zaburzeniach endokrynnych.

W powstawaniu cellulitu bierze udział również insulina, katecholamina (adrenalina i noradrenalina) oraz hormony tarczycy, a tego typu zaburzenia mogą dotyczyć zrówno osób aktywnych fizycznie, jak i tych z nadwagą.

 

3 mit 3

Dieta nie ma wpływu na występowanie cellulitu.

Dieta ma wpływ - na zdjęciu osoba jedząca pizzę
  • Twoja dieta ma wpływ na występowanie cellulitu.

Kosmetolog Magda Suchan: W powstawaniu cellulitu istotne znaczenie odgrywa także niewłaściwa dieta z nadmiernym spożyciem tłuszczów i węglowodanów, która wywołuje hiperinsulinemię oraz nasilenie lipogenezy. Zbyt duża podaż soli prowadzi do zatrzymania płynów w ustroju, a nadmiar składników energetycznych wzmaga odkładanie się tłuszczu w adipocytach i przyczynia się do pogorszenia stanu skóry skłonnej do cellulitu. Z kolei skutkiem diety ubogo resztkowej mogą być zaparcia oraz zwiększona oporność naczyń żylnych w kończynach dolnych, która powoduje zastój krwi i wzrost przepuszczalności naczyń włosowatych.

 

video: RaJ2aPM7B

 

4 mit 4

Kosmetyki nie pomagają w redukowaniu
i usuwaniu
widoczności cellulitu.

Kosmetyki - na zdjęciu kobieta nakładająca krem na nogi i uda

Kosmetolog Magda Suchan: Istnieją doniesienia, że liczne miejscowe składniki kosmeceutyczne poprawiają wygląd cellulitu. Stymulacja mikrokrążenia skórnego, promowanie lipolizy i zwiększona neokolageneza skórna w odpowiedzi na te miejscowe środki, mogą mieć znaczenie w terapiach domowych i podtrzymująco po zabiegach kosmetologicznych w gabinecie. Bardzo dobrze w kuracjach domowych sprawdzają się peelingi do ciała, które przede wszystkim złuszczają martwy komórek naskórka, a masaż nimi pobudza mikrokrążenie, przez co na tak przygotowaną skórę bardziej efektywne w działaniu jest nakładanie substancji czynnych.

 

Świetnie sprawdzą się:

Peeling Collistar
ANTI - WATER TALASSO

Ten koktajl soli morskiej, cukru trzcinowego, olejków eterycznych i przypraw łączy w sobie wszystkie przyjemności i zalety talasoterapii oraz aromaterapii z redukującą mocą mieszanki ekstraktów roślinnych o właściwościach drenujących i lipolitycznych. Bogate w mikroelementy sole morskie wygładzają i rewitalizują skórę, a właściwości jonosmotyczne soli morskiej wspomagają drenaż płynów uwięzionych w tkankach organizmu. Efekt “sauny” uzyskamy dzięki cynamonowi i kminkowi, które będą pobudzały mikrokrążenie, a ekstrakty z kasztanowca i dębu morskiego działają drenująco i przeciwobrzękowo.

Działanie lipolityczne w peelingu ma moc ekstraktów z kawy, bluszczu i zielonej herbaty. Działanie odżywczo-nawilżające na skórę wykażą z kolei: awokado, olejek jojoba, słodkie migdały, soja - nadadzą skórze miękkość i elastyczność. Działanie energetyzujące wspomogą zawarte liczne olejki eteryczne z rumianku, jałowca, lawendy, cytryny, poczuli i tymianku.

Całość substancji zawarta w peelingu wspomoże działanie lipolityczne, pobudzi mikrokrążenie i wspomoże działanie drenujące.

Żel Collistar
ANTICELLULITE CRYO - GEL

Inspirowana krioterapią formuła “efektu zimna” wykorzystuje mentol, aby stworzyć przyjemne uczucie świeżości i lekkości, pobudzając mikrokrążenie. I fakt, tutaj mogę przyznać, że efekt jest naprawdę intensywny (a na krioterapii byłam nie raz). Niezwykle świeża, rewitalizująca formuła wykorzystuje olejki eteryczne, aby zapewnić witalność i dobre samopoczucie. Wzmocniony efekt liftingu dzięki mieszance roślinnych alfa - hydroksykwasów natychmiastowo liftinguje skórę i minimalizuje niedoskonałości. Centella Asiatica zwalcza utratę elastyczności i zapewnia progresywne działanie liftingujące. Dwa potężne składniki aktywne (różowy pieprz i kofeina) działają na złogi tłuszczu na trzech poziomach, ograniczając tworzenie dojrzałych adipocytów, zapobiegając gromadzeniu się nowych lipidów i pomagając redukować cellulit. Drenujące i chroniące naczynia ekstrakty roślinne - ananas, kasztanowiec oraz jagoda - w połączeniu z innowacyjnym, bogatym we flawonoidy, sfermentowanym ekstraktem z zielonej kawy, zapobiegają gromadzeniu się płynów. Niepowtarzalna konsystencja żelu jest lekka, świeża i szybko się wchłania.

 

Nazywa się go także “skórką pomarańczową”, a choć wiele kobiet sądzi, że walka z cellulitem jest niemożliwa do wygrania, w rzeczywistości jest nieco inaczej. Kluczem do sukcesu jest jednak nie tylko świadomość tego, gdzie leży źródło problemu, lecz także umiejętność odróżnienia mitów, których wokół zwalczania cellulitu narosło całkiem sporo. My zebrałyśmy dla was pięć najpopularniejszych, które obalić pomogła Magda Suchan - mgr kosmetolog medyczny, której instagramowe konto obserwuje ponad 43 tys. osób. Czego się dowiedziałyśmy?

5 mit 5

Cellulit pojawia się jedynie u osób z nadwagą.

Na zdjęciu nogi osoby stojącej na wadze.
  • Cellulit może pojawić się na ciele każdej kobiety, bez względu na wagę.

Kosmetolog Magda Suchan: Nie jest to prawdą. Etiologia cellulitu wciąż nie została w pełni wyjaśniona w jednym, kompleksowym i naukowo uzasadnionym badaniu. Naukowcy poszukują dalszych informacji na temat anatomii i fizjologii cellulitu, ale potrzebne są również dodatkowe badania kliniczne w celu udoskonalenia istniejących hipotez etiologicznych. Tylko to może doprowadzić do lepszego zrozumienia tego tak powszechnego u kobiet schorzenia.

 

Tak, jak wyjaśniła ekspertka, cellulit to problem, który nie minie po wypiciu dużej ilości wody i wizycie na siłowni - warto dbać o swoje zdrowie oraz skórę holistycznie i troszczyć się o siebie także od podstaw.

 

Skupiając się na skórze od zewnątrz, warto wesprzeć jej kondycję za pomocą intensywnie nawilżających kosmetyków, takich jak na przykład Collistar Special Perfect Body Deep Moisturizing Fluid, który dzięki zawartości retinolu, witaminy E oraz morskiego planktonu, aloesu i kwasu hialuronowego nie tylko nawilży, lecz także odświeży skórę. Dbając o nią od wewnątrz, warto pamiętać z kolei o tym, by nie tylko minimalizować widoczne skutki cellulitu, lecz także działać wielokierunkowo i wieloetapowo. Pomóc może nam w tym nie tylko pielęgnacja i zabiegi z zakresu kosmetologii, lecz także ustabilizowana dieta oraz ćwiczenia - nie dajmy się mitom i dbajmy o siebie, wyjdzie nam to na zdrowie.

 

Ankieta

Powiedz, z jakiego powodu chciałabyś kupić produkty Collistar z serii Special Perfect Body?

  • Cenię sobie rady ekspertów i wierzę, że seria Collistar Special Perfect Body pomoże mi pozbyć się cellulitu.
  • Tylko zastosowanie tych trzech produktów razem da mi spektakularne efekty i pozbędę się cellulitu.
  • Znam produkty marki Collistar i wierzę w ich skuteczność.